Dobrze, szybko, tanio

Ostatnio przyszedł do mnie klient, który zamówił takie napisy jak na poniższej grafice.
I choć to nie moje, bardzo mi się to spodobało.


Czasami zdarzają się klienci, którzy chcą zlecenie mieć wykonane na wczoraj i oczywiście najtaniej jak to możliwe.
Czy możliwe jest takie wykonanie usługi, obrazuje to grafika.

Z doświadczenia wiem, że to co miało być prostym logo, prostą grafiką lub tablicą - wymaga 3-4 dni i 30 projektów, bo klient cały czas zmienia założenia, co logo/projekt powinien zawierać i jak on by je widział, od pierwszych założeń do ostatnich nic już nie zostaje.

Albo prosi o przygotowanie kosztorysu na elegancką reklamę, przestronną, najlepiej świecącą, widoczną, po czym, stwierdza, że w sumie, to aż taka elegancki nie musi być i zamawia najtańszy baner.

Są rzeczy które kosztują. Nie może być elegancko i tanio, bo np. plexa i wycięte z niej litery, tanie nie są, plafon świetlny, to też są wysokie koszty, czy litery blokowe świecące każda z osobna. Same materiały kosztują, a dochodzą jeszcze koszt pracy, przecież nikt z nas nie pracuje za darmo, ku chwale ojczyzny.

Tak więc na wstępie musimy określić nasz budżet jaki możemy przeznaczyć na reklamę, a wtedy ja, mogę zaproponować rozwiązanie. Przy czym trzeba pamiętać, że "tanio" nie oznacza brzydko. Można zrobić też i tanią usługę, ale estetyczną, tylko że często wymaga ona dłuższego czasu na wykonanie.
To samo dotyczy druku, ekspresowe drukowanie kosztuje dwa razy więcej.
Tak więc Drogi Kliencie  - masz wybór.

2 komentarze:

  1. Dobrze i szybko nie będzie tanio. Dobra rzecz kosztuje, a na dobrą jakość warto poczekać. Wszystkie zlecenia pod hasłem" na wczoraj" zazwyczaj nie są wysokiej jakości, bo pospiech często oznacza bylejakość. Dla mnie logiczne. I dobra rzecz niestety kosztuje. W sumie proste, ale czasy zrobiły się takie, że mało kto na to zwraca uwagę i zazwyczaj wszyscy kierują się ceną. Ufam, że coraz więcej ludzi będzie stawiać na jakość , a dobra jakość musi kosztować, adekwatnie do zaangażowania osoby wykonującej usługę, kosztów dobrych materiałów i etc. Wysoka jakość to trwałość, solidność, wyższa estetyka. Nie można sztucznie zawyżać kosztów, ale nie widzę nic złego w dobrej kalkulacji i rozsądnej cenie. Przecież nikt nie wykonuje usług charytatywnie, lecz uczciwie chce zarobić.Danka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz całkowitą rację, to tak samo, jakbyśmy chciały kupić sobie elegancką torebkę, przecież nie z ceraty. Jakość to cena, ale niektórzy są zdziwieni.

      Usuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger