Jaką farbę wybrać do pomalowania pokoju?

Na rynku mamy olbrzymi wybór farb do malowania pomieszczeń. Farby te mają swoje przeznaczenie, inne są do malowania kuchni i łazienki, gdzie jest większa wilgotność powietrza, a inne do malowania pokoi dziennych, czy nocnych.
Jesień i wiosna, to częsty czas na drobne remonty w domu, zmianę wystroju, aranżacji, przemalowanie salonu czy sypialni.

Co jest lepsze? farba czy tapeta?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, jedni wolą farbę, a inni tapety, ale możemy również tapety połączyć z farbami, i jedną ścianę pomalować, a drugą wykleić.
Jeśli nie mamy zdolności manualnych, lepiej wezwać fachowców, choć Polacy bardzo lubią wiele rzeczy robić sami. Malowanie jest dużo łatwiejsze od dobrego położenia tapet, tego praktycznie, może nauczyć się każdy, gorsza sprawa z przygotowaniem ściany, wygładzeniem jej, zagruntowaniem, ale od czego jest internet.
Ja uważam, że każdy jest od czegoś i ma swój zawód, piekarz nie musi umieć malować, a szewc czesać.
Nawet jeśli weźmiemy ekipę, która ma nam wykonać remont, dobrze jest wiedzieć, z czym mamy do czynienia, dlatego postaram się krótko omówić, jakie są farby, i jakiego efektu możemy po nich oczekiwać.

Omówię tylko farby przeznaczone do malowania ścian, bo oczywiście są też i takie, którymi pomalujemy otwory, kaloryfery, barierki itd, ale ja chcę się dziś skupić na farbach wewnętrznych do ścian.Farby dzielą się na producentów, cenę, przeznaczenie oraz skład.
Mamy farby akrylowe, lateksowe, dekoracyjne np. stiuki, dwuwarstwowe, do przecierania, farby satynowe, matowe, błyszczące, zmywalne etc.
Możemy uzyskać dowolną kolorystykę wnętrza, każda ściana, może być w innym kolorze,  jeśli nie mamy wyobraźni, lepiej skorzystać z małych próbników, pomalować kawałek ściany w domu, kolor w katalogu nie będzie wyglądał tak samo na ścianie. Zdjęcie nie oddaje koloru farby.  Ja nie raz łącze producentów, bo jeden kolor bardziej podoba mi się np. Z Beckersa, a drugi ze Śnieżki. Dobrze jest też skorzystać z porady projektanta wnętrz, opłaty za zmianę kolorystyki, a nie aranżacji, to nie są duże pieniądze. Projektant może nam pokazać, symulację koloru w naszym wnętrzu, da to nam przynajmniej jakieś wyobrażenie. Taka sytuacja zaoszczędzi nam pracy i wyrzuconych pieniędzy w nietrafiony kolor.


Farby lateksowe, tak jak i akrylowe to farby wodorozpuszczalne, nie mają nieprzyjemnego zapachu, oraz szybko schną. Łatwo się malują, ale farba lateksowa jest nieco wydajniejsza niż akrylowa.
Farby lateksowe nie zawierają lateksu, choć tak może sugerować nazwa, w ich skład wchodzą żywice syntetyczne, oczywiście w akrylowej też ją znajdziemy, ale jest jej bardzo mało.
Lateksowe są lepszej jakości, trwalsze i bardziej wytrzymałe, polecane są do kuchni, łazienki, przedpokoju, zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów.
Farby mogą stworzyć nam piękne strukturalne ściany, bogatą ofertę takich farb ma Magnat.Farby akrylowe wskazane są do malowania sufitów, oraz pomieszczeń mniej podatnych na zabrudzenia.

Na co zwrócić uwagę ?
Nie będę opisywała technicznych składów farb, ale na pewno warto zwrócić uwagę na przepuszczalność farb, mikroporową jej strukturę, dzięki której powłoka nie przepuszcza wilgoci, ale jednocześnie jest paroprzepuszczalna, co umożliwia aby ściany oddychały.
Musimy również określić sobie cel, czyli jaką farbę potrzebujemy do jakiego pomieszczenia.
Olbrzymią wiedzę posiadają też sprzedawcy w renomowanych sklepach, możemy dopytać się o parametry farb i ich przeznaczenie.

Z doświadczenia wiem, że farby lateksowe nawet jak jest napisane że są satynowe czyli matowe, tak naprawdę mają lekki połysk pod światło, nie są całkowicie matowe jak akrylowe.
Akrylowymi farbami łatwiej się maluję, tworzą jednolitą powierzchnię, lateksowe w ciemnych kolorach wymagają wprawy i precyzji, łatwo o smugi.
Na koniec już przypomnę Wam, że kolor w katalogu, nie będzie taki sam na waszej ścianie. Niektóre duże sklepy mają prezentację danych farb, pomalowane nimi, nigdy nie sugerujcie się fotografią.

W innym poście napiszę Wam o tapetach, planuję również napisać o kolorach we wnętrzach, czekam na Wasze komentarz, piszcie jakie tematy was interesują, postaram się zrobić o nich posty.


5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis. Chętnie skorzystam jak będę planować remont u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję bardzo, myślę, że czasami warto zaglądać i na takie posty.

   Usuń
 2. Temat farb temat rzeka :) teraz jest takie bogactwo produktów na rynku, że łatwo można się w tym pogubić. Dlatego warto czytać takie wpisy aby się móc czegoś dowiedzieć :) Adriana Style

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, każdy producent ma olbrzymi wybór, w zależności od przeznaczenia, i miliony kolorów.

   Usuń
 3. Co sądzicie o www.cromadex.pl? Według mnie mają bardzo dobre farby.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger