Poligrafia - druk offsetowy

Może nie wszyscy wiedzą na czym polega druk offsetowy i jak się go przygotowuje?
W poprzednim poście było o sitodruku, tak więc dzisiaj pora na offset.


zdjęcie ze strony http://probastudio.cba.pl/ posiłkuję się zdjęciem innej agencji, gdyż przebywanie na terenie drukarni jest nie możliwe, poza drukarzami oczywiście :)

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć:
Offsetdruk offsetowy – przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego, który jest pokryty obciągiem. Offset jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik druku.

Układ cylindrów i wałków w maszynie offsetowej
Druk offsetowy można podzielić na:
 • offsetowy druk zwojowy (rolowy) – podłoże drukowe w postaci zwoju, farby lejne
  • coldset – offset „na zimno”: farba utrwalana przez wsiąkanie w papier
  • heatset – offset „na gorąco”: farba utrwalana przez wsiąkanie w papier i odparowanie w wysokich temperaturach (zadrukowana wstęga przed sfalcowaniem przechodzi przez nagrzany do wysokiej temperatury tunel suszący).
Coldset i heatset używany jest do druku wysokonakładowego, głównie gazet i czasopism. Technika „na gorąco” stosowana jest w szczególności do wydawnictw wyższej jakości, na papierzekalandrowanym i kredowanym.
źródło - Wikipedia.
Początkiem druku offsetowego była litografia, typografia, metody bardzo pracochłonne, wymagające zdolnej ręki. O początkach druku jako takiego będzie w innym poście.
Jak się to robi?
Po wykonaniu projektu, uwzględnieniu spadów, zastosowaniu rozdzielczości zdjęć i określenia kolorów w CMYK, wykonuje się aluminiową matrycę, która jest odbiciem lustrzanym naszej pracy.
Następnie, obraz przenoszony jest na bęben pokryty gumą, z bębna na papier. 
Druk offsetowy jest bardzo tani przy bardzo dużym nakładzie. Dzielimy go na druk arkuszowy i zwojowy (rolowany). Druk zwojowy wykorzystywany jest do druku gazet, czasopism, magazynów.

 fot. pixabay.com/pl

Drugi rodzaj  to druk arkuszowy, przeznaczony jest do druku plakatów, ulotek, broszur, etykiet, katalogów, gazetek promocyjnych, papierów firmowych, wizytówek, książek i kalendarzy.


Drukuje się na różnych papierach; na kredzie,  na papierze offsetowym, etykietowym, kartonie powlekanym, można również na papierach z fakturą (zaproszenia ślubne).
Przygotowanie matryc to już wyższa szkoła jazdy, powiem Wam tylko, że do każdego koloru, potrzebna jest osobna matryca. Tak więc druk w pełnym kolorze wymaga minimum 4 matryc, ponieważ kolory drukowane składają się z 4 podstawowych kolorów: C - cyjan (niebieski)  M-magenta (ciemny róż jak fuksja), Y yellow żółty oraz K - Czarny od ang. słowa key color.  Czasami dochodzi kolor piąty np. złoty.
Powstałe kolory są wynikiem wymieszania barw, w zależności od ich natężenia otrzymujemy olbrzymi wachlarz kolorów.Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam co to jest druk offsetowy. Czekam na uwagi i komentarze, oczywiście służę też pomocą. 

5 komentarzy:

 1. Nigdy chyba tego nie mówiłam, ale masz bardzo interesującą pracę. Odtwórczą, ciekawą, pobudzającą wyobraźnię. Życzę samych sukcesów na nowy 2017 rok i rąk pełnych pracy :) pzdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post! Pełen interesujących informacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, ze macie mega doświadczenie i jesteście w tym świetni :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Techniką offsetową wykonuje się nawet druk opakowań kartonowych

  OdpowiedzUsuń
 5. Swietny, nowoczesny sprzęt, technika offsetowa wymaga wiele uwagi oraz umiejętności. Nie nalezy ona zdecydowanie do najłatwiejszych.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger