Poligrafia - druk offsetowy

Może nie wszyscy wiedzą na czym polega druk offsetowy i jak się go przygotowuje?
W poprzednim poście było o sitodruku, tak więc dzisiaj pora na offset.


zdjęcie ze strony http://probastudio.cba.pl/ posiłkuję się zdjęciem innej agencji, gdyż przebywanie na terenie drukarni jest nie możliwe, poza drukarzami oczywiście :)

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć:
Offsetdruk offsetowy – przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego, który jest pokryty obciągiem. Offset jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik druku.

Układ cylindrów i wałków w maszynie offsetowej
Druk offsetowy można podzielić na:
  • offsetowy druk zwojowy (rolowy) – podłoże drukowe w postaci zwoju, farby lejne
    • coldset – offset „na zimno”: farba utrwalana przez wsiąkanie w papier
    • heatset – offset „na gorąco”: farba utrwalana przez wsiąkanie w papier i odparowanie w wysokich temperaturach (zadrukowana wstęga przed sfalcowaniem przechodzi przez nagrzany do wysokiej temperatury tunel suszący).
Coldset i heatset używany jest do druku wysokonakładowego, głównie gazet i czasopism. Technika „na gorąco” stosowana jest w szczególności do wydawnictw wyższej jakości, na papierzekalandrowanym i kredowanym.
źródło - Wikipedia.
Początkiem druku offsetowego była litografia, typografia, metody bardzo pracochłonne, wymagające zdolnej ręki. O początkach druku jako takiego będzie w innym poście.
Jak się to robi?
Po wykonaniu projektu, uwzględnieniu spadów, zastosowaniu rozdzielczości zdjęć i określenia kolorów w CMYK, wykonuje się aluminiową matrycę, która jest odbiciem lustrzanym naszej pracy.
Następnie, obraz przenoszony jest na bęben pokryty gumą, z bębna na papier. 
Druk offsetowy jest bardzo tani przy bardzo dużym nakładzie. Dzielimy go na druk arkuszowy i zwojowy (rolowany). Druk zwojowy wykorzystywany jest do druku gazet, czasopism, magazynów.

 fot. pixabay.com/pl

Drugi rodzaj  to druk arkuszowy, przeznaczony jest do druku plakatów, ulotek, broszur, etykiet, katalogów, gazetek promocyjnych, papierów firmowych, wizytówek, książek i kalendarzy.


Drukuje się na różnych papierach; na kredzie,  na papierze offsetowym, etykietowym, kartonie powlekanym, można również na papierach z fakturą (zaproszenia ślubne).
Przygotowanie matryc to już wyższa szkoła jazdy, powiem Wam tylko, że do każdego koloru, potrzebna jest osobna matryca. Tak więc druk w pełnym kolorze wymaga minimum 4 matryc, ponieważ kolory drukowane składają się z 4 podstawowych kolorów: C - cyjan (niebieski)  M-magenta (ciemny róż jak fuksja), Y yellow żółty oraz K - Czarny od ang. słowa key color.  Czasami dochodzi kolor piąty np. złoty.
Powstałe kolory są wynikiem wymieszania barw, w zależności od ich natężenia otrzymujemy olbrzymi wachlarz kolorów.



Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam co to jest druk offsetowy. Czekam na uwagi i komentarze, oczywiście służę też pomocą. 

9 komentarzy:

  1. Nigdy chyba tego nie mówiłam, ale masz bardzo interesującą pracę. Odtwórczą, ciekawą, pobudzającą wyobraźnię. Życzę samych sukcesów na nowy 2017 rok i rąk pełnych pracy :) pzdr

    OdpowiedzUsuń
  2. Super post! Pełen interesujących informacji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Widać, ze macie mega doświadczenie i jesteście w tym świetni :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Techniką offsetową wykonuje się nawet druk opakowań kartonowych

    OdpowiedzUsuń
  5. Swietny, nowoczesny sprzęt, technika offsetowa wymaga wiele uwagi oraz umiejętności. Nie nalezy ona zdecydowanie do najłatwiejszych.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy wpis, widać, że dysponujesz bardzo rozległą wiedzą. Ja jestem ogromną fanką druku cyfrowego, uważam, że wciąż gwarantuje on najlepsze efekty. Cyfrowy druk naklejek samoprzylepnych jest stosunkowo tani, na tego typu gadżety reklamowe może więc sobie pozwolić praktycznie każdy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Druk offsetowy sprawdza się także przy produkcji flag reklamowych, choć coraz częściej stosowana jest sublimacja.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawe informacje, lubię ten rodzaj druku

    OdpowiedzUsuń
  9. Artykuł bardzo ciekawie przedstawiony. Wszystko przedstawione w jasny i zrozumiały sposób

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger