Co to jest sitodruk?Znowu zaniedbuję ten blog, choć ciągle sobie obiecuję, że będę prowadziła go systematycznie. Cierpię ostatnio na chroniczny brak czasu. Ale skoro podjęłam się i powiedziałam A, to trzeba być konsekwentnym i powiedzieć B.
Dzisiaj wyjaśnię Wam co to jest sitodruk.

Skłoniła mnie do tego rozmowa z klientem, który chciał zamówić wydruk wielkoformatowy na szyby.
Chodziło mu, o wydruk one vision, a użył określenia sitodruk.
Dla osób, które są grafikami wszystko jest jasne, ale większość "zwykłych" ludzi myli pojęcia, więc kilka słów na ten temat. Postaram się wytłumaczyć to w miarę prostym językiem, bez terminologii technicznej. :)

Sitodruk jest techniką drukarską, obok druku cyfrowego i offsetowego bardzo popularny. Inne techniki drukarskie też Wam przedstawię.

Rozpropagował go bardzo, artysta pop-artu Andy Warhol słynną Marylin Monroe i zupą Campell's,
na początku lat 60 ubiegłego wieku.


 A teraz kawałek z kart historii
Sitodruk został wynaleziony w Chinach ok. 10 wieku, początkowy był formą sztuki, barwiącą tkaniny. Mimo, iż pierwsze wzmianki dotyczą Chin jednak za ojców sitodruku uważa się jednak Japonię. Sitodruk wziął nazwę od sposobu techniki nanoszenia druku. Do jego wykonania potrzebna jest rama z naciągniętą siatką (sitem) kiedyś jedwabną, dziś nylonową o różnej gęstości oczek. Japończycy opracowali dwie metody sitodruku, i w ten sposób ozdabiali jedwabne kimona. Używano papierowych szablonów, a jedynie farbę przeciskano przez sita.
Na początku ubiegłego wieku w Anglii  i Stanach Zjednoczonych sposób druku sitodrukowego rozkwitł, zaczęto używać go do znakowania ubrań, tworzenia etykiet, tapet, pudeł, itd.

Dzisiaj wygląda to całkiem inaczej, sito wykonane jest wyłącznie z nylonu, powlekane jest światłoczułą emulsją, na które naświetlany jest wzór nadruku, każdy kolor ma osobne sito, po wywołaniu (podobnie jak w przypadku fotografii tradycyjnej) sito ma negatyw tego, co chcemy nadrukować. Farba przeciskana jest raklą między oczkami sita, a następnie jest utwardzana w zależności od podłoża, albo światłem, albo temperaturą.
Tą techniką drukarską wykonujemy nadruki na t-shirtach, ubraniach, tkaninach, skórach, torbach płóciennych, torbach papierowych, dużych pudłach,  na wszystkich rzeczach, które nie mogą być wykonane techniką offsetową lub cyfrową. Obecnie jest to zautomatyzowane, do wielokolorowego nadruku stosuje się karuzele.

fot. grafmag.pl

Tak wygląda rama sita, w tym wypadku z siatką do druku na tkanianch


 to z kolei jest rozkręcona rakla wraz z gumą, którą przeciskamy farbę drukarską


nadruk na torbie, przy małych nakładach, drukuje się na już gotowych torbach, a nie na papierze, jak w przypadku druku offsetowego i wielkich nakładów.


przykład nadruku na koszulce
2 komentarze:

  1. Zgadza się, wyglądają pięknie, ale tylko wykonane przez osobe która się na tym dobrze zna, w innym przypadku niestety nie wyglądają już tak dobrze.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger