Zmiany w wystroju wnętrz - art deco

Od dawna chciałam ten blog prowadzić regularnie, ale póki co, nie udaje mi się to, prowadzenie drugiego bloga, praca, projektowanie, zajmuje więcej czasu niż bym chciała. Poza tym, nie chciałam zasypywać Was tylko i wyłącznie tematami związanymi z projektowaniem, poligrafią i reklamą.
Chodził mi po głowie pomysł, aby przybliżyć Wam trochę trendy i historię dotyczącą wystroju wnętrz. Jak już wiecie zajmuje się projektowaniem wnętrz, skończyłam zaoczne studium w Żaku, o kierunku - dekorator wnętrz i poza typowymi zleceniami dla agencji reklamowej, projektuję wnętrza mieszkalne, biurowe, lokalowe. Chodząc do tej szkoły, przypomniałam sobie liceum plastyczne, historię sztuki, miałam też zajęcia z rysunku, fajnie jest tak się cofnąć i pouczyć.

Dzisiaj przedstawię Wam mój ulubiony styl w sztuce, którego pojedyncze fragmenty obecnie też są modne - Art Deco


Art  Deco - nazwa tego stylu sztuki wywodzi się od francuskiego art - sztuka i decoratif- dekoracyjny,
lecz nie w znaczeniu zdobienia, a raczej dekoracji .
Jest to styl sztuki zaistniały w szerokich gałęziach istnienia -we wzornictwie przemysłowym, rzemiośle, architekturze, meblarstwie i sztukach plastycznych. W swoim czasie nosił wiele nazw i przydomków; Styl 1925, Modern Style, Ultramoden Style, Styl lat 20, Jazz Style, Zig-Zag Moderne,
Styl Poiret, Styl Chanel itd.

Art deco był reakcją na secesję (art Nouveau,) wyrazem sprzeciwu wobec braku dyscypliny przestrzennej typowej dla sztuki secesyjnej.Nurt projektowania przemysłowego pojawił się już w secesji jednakże dopiero w art deko wyrósł na wzornictwo przemysłowe, zaczęto nowocześnie projektować z myślą o funkcji i  wpływie przedmiotu na fizyczne i społeczne otoczenie człowieka.
Sprzeczność jednak  polegała na tym, że twórcy art deco przykładali olbrzymią wagę do perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego np.mebla do ozdobienia go i podniesienia jego elegancji poprzez ekskluzywne wykończenia,  więc automatycznie nie mogły być tanie i dostępne dla szerokiej klienteli.
Art deco charakteryzował się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do syntetycznego ujmowania form, poszukiwania piękna w funkcji przedmiotu użytkowego i jasności przekazu w grafice i malarstwie. Żywą i jasną kolorystykę odziedziczył po fowizmie, gdzie w art deco łączył się z kubizmem z podkreślaniem konstrukcji formy sprowadzania do podstawowych brył sześcianu, walca, kuli.  Art deco ewoluowała w kierunku coraz większego upraszania form.
Styl ten zwracał się do wartości klasycznych, neoklasycznych, lokalnych tradycji oraz egzotyki, czerpiąc ze stylów historycznych jak rokoko, empiere, stylów “a la ludwik”, barok, korzystano też z motywów zdobniczych niezmiennych od renesansu: wolut, bukietów kwiatów, koszy owoców, girland etc. Wzbogacano je też nowymi motywami: fontannami, schodkowymi piramidami (ziggurat) oraz motywami ze sztuki Afryki, Meksyku, Japonii.

Przełomem była Światowa Wystawa w Paryżu w 1925 roku “Les Annees 25” zgromadziła ona najwięcej dzieł sztuki, przedmiotów użytkowych charakterystycznych dla art deco.
Na tej wystawie Art Deco został uznany jako styl sztuki. Dzięki tej wystawie styl ten trafił na cały świat i został rozpowszechniony.


 Jacques Emille Ruhlmann 1925

Edward Maute 1925


Art deco byl stylem we wszystkich dziedzinach życia począwszy od architektury poprzez sztukę,malarstwo, mode, wystrój wnętrz, projekt mebli, biżuterii - wszędzie byly odczuwalne.
Wpływ tej sztuki to nie tylko styl i modus artystyczny to sposób życia, zresztą w dziejach sztuki
moda miała na nią tak doniosły wpływ (Coco Chanel).

Jednak skupię się tu nie na architekturze, a na elementach tak istotnych przy urządzaniu wnętrz.
Meble w art deco charakteryzowała masywność i zaokrąglone kształty, wykorzystywano szlachetne gatunki drewna od mahoniu poprze klon, palisander oraz ekskluzywny heban.
Meble wykonywane były ze sklejki, ich masowa produkcja była możliwa dzięki nowej technologii modelowania sklejki. Pokrywane one były fornirem z drewna szlachetnego i wykańczane lakierem, powlekano je również skórą rekina lub węża, łączono metal ze  szkłem,  były też zdobione kością słoniową, meble tapicerowane były pokrywane skórą jednak ich piękno  miało przejawiać się w funkcjonalności, a nie w wyrafinowanych zdobieniach.

Początki tego stylu sięgają przełomu XIX i XX w. jednakże rozkwit nastąpił w latach 20 XX w.
Sztuka Art Deco czerpała z dorobku Arts and Crafts, szkoły z Glasgow, Bauhausi, secesji, awangardy, kubizmu.Karol Tichy 1904

Projektanci zaczęli projektować wygodne, ergonomiczne meble i sprzęty, zafascynowani drapaczami chmur projektowali wysokie szafki, biblioteczki ze schodkowymi półkami jednakże największą metamorfozę przeszła -  kuchnia. 
Zamiast kredensów zaproponowano  proste kubiczne szafki o wysokim standardzie przykryte błyszczącym blatem.W ślad za meblami poszły projekty lamp, zastaw stołowych i wszystkich innych domowych
sprzętów. Produkty przybierały czasami dziwaczne kształty mijające się z funkcją np. radioodbiornik w stylu Azteków.
W stylu tym zaprojektowano  wiele wnętrz, gmachów użyteczności publicznej oraz polskich placówek 
dyplomatycznych i wnętrza polskich transatlantyków - "Piłsudskiego" i "Batorego".
Wnętrza zostały zaprojektowane przez Stanisława Brukalskiego, Lecha Niemojewskiego, Wojciecha 
Jarzębowskiego i Giovanniego Zoncady.  Wnętrza transatlantyka S. BatoregoPolskie art deco tworzyło również przedmioty codziennego użytku, które były piękne, nowatorskie. Dzięki nowym technologiom otrzymywania szkła prasowanego powstawały przepiękne flakony, wazony Huta Szkła Niemen, Porcelana z Ćmielowa metalowe cukiernice i sztućce. Styl ten odzwierciedlał się też w tkaninie.

Karafka Huta szkła Niemen

Huta szkła Niemen 1930, Flakon do perfum

malowany jedwab

 flakony na perfumy, polska, lata 30 XX wieku


 Jan Szczepkowki, lampa 1909

Polscy projektanci: 
J. Czajkowski, Karol Tichy, W. Jastrzębowski, H. Kuna, Z. Stryjeńska, K. Stryjeński, J. Szczepkowski, E. Witting, Julia Kilowa, St. Wyspański, St. Witkiewicz, St. Bruklalski, Lech Niemojewski . 

W historii sztuki materialnej art deco był ostatnim stylem łączącym szlachetne materiały z wyjątkową dbałością wykonania.

Źródło:
Złote czasy art deco, Onet.pl
Art Deco, Kierunki i trendy w sztuce, Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej, nr 48, Wyd. Polskie Media Amer. Com SA, Poznań 2002 (w tym również źródło części zdjęć)
Art Deco - rzemiosło, Kierunki i trendy w sztuce, Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej, nr 61, Wyd. Polskie Media Amer. Com SA, Poznań 2003 (w tym również źródło części zdjęć)
Wikipedia, Internet, Trendy - art of Living
Architetura Maja Baum, Design po Polsku, Domosfera, Architektura i Budownictwo

7 komentarzy:

 1. Powiem Ci, że na sztuce mało się znam, z reguły wybieram to co wpada mi w oko . Będę tu zaglądać w miarę swoich możliwości. Gratuluję decyzji , ciekawie się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Elu, dziękuję bardzo, jest mi bardzo miło, że będziesz tu wpadać, pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. A ja tu będę zaglądać bo uwielbiam blogi o wystroju wnętrz:))Piękny post:))pozdrawiam serdecznie i powodzenia życzę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Reniu, za tak miły komentarz, postaram się więc pisać więcej i częściej na temat wystroju wnętrz, pozdrawiam

   Usuń
 3. Lubie elementy Art Deco :D Z przjemnoscia zostaje w obserwatorach <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło mi Cię powitać, dziękuje za obserwowanie i komentarz, pozdrawiam

   Usuń
 4. Pierwszy raz odwiedziłam tą stronkę i obiecuję, że będę częściej :) Podoba mi się :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger