Czym zasłonić okno? Firana, zasłona, a może roleta?

Okna są istotnym elementem naszego wnętrza, poza jego funkcją, naświetleniem pomieszczenia, stanowią stanowić istotny element wystroju, mogą przyciągać wzrok, ocieplać lub ochładzać klimat wnętrza. Dziś nie będę omawiała stolarki okiennej, która lepsza, pcv czy drewniana, a może aluminium malowane proszkowo, dziś chcę Wam przybliżyć to co na okno wieszamy.
Czym więc i jak zasłonić okna, aby było to funkcjonalne, modnie i ładne?


 Jest wiele sposobów na udekorowanie okna, olbrzymie ilości firan i zasłon, karniszy, upięć, klamer, lambrekinów i sznurów. Każdy znajdzie coś dla siebie, coś co lubi, myślę jednak, że przyda się mała podpowiedź.
Firany i zasłony stosowane są od dawna, jednak najbardziej popularne stały się dopiero pod koniec XIX wieku,  na karniszach drewnianych, metalowych lub obecnie plastikowych, zdobią  nasze okna, tu też, tak jak w każdej dziedzinie zauważamy trendy i mody. Poza dekoracją okna tkaniny, których używamy na zasłony, mają też zadanie, zaciemniają nam pomieszczenie wieczorem, lub ocieplają zimą, chronią przed nadmierną ilością słońca,  natomiast firanki, uniemożliwiają przedostawanie się do domu insektów, oraz zapewniają intymność mieszkańców.
Kiedyś firany wykonywane były z ręcznie robionych koronek, muślinów, batystu, tiulu, obecnie spotykamy firany bawełniane jak i sztuczne. Minęła już moda na falbanę przy suficie, czyli lambrekin, oczywiście stosuje się takie w zabytkowych wnętrzach, jednak już opuścił mieszkania w blokach, przechodzi też moda na typowe firanki, z dużymi żakardowymi kwiatowymi wzorami, a nawet  mija moda na tzw. makarony, teraz modne są wszelkiego rodzaju rolety oraz ekrany,a firanki w geometrycznych wzorach o nieregularnej formie, bez wyraźnej góry i dołu.
przykład lambrekinów w stylowej sypialni

Oczywiście temat zasłaniania okien jest zbyt obszerny, by przedstawić go w jednym poście, dlatego dziś przedstawię te formy, które wykonane są z tkanin.
Z tkanin mamy wykonane rolety, które też dzielą się na różne typy, mamy rolety w prowadnicach, które idą po ramie okna, oraz luźno zawieszone, rolety dzień-noc, przezroczyste, które zastępują firanki, lub zaciemniające, które zastępują zasłony. Oczywiście znajdą się w tej grupie również verticale.
Ciekawe są rolety rzymskie, których faldy podciągnięte do góry nie rolują się na wałek, a ściągają się w faldy.
Roleta rzymska


 http://www.inove.pl/

Roleta rzymska

Roleta dzień - noc, czyli taka która może przepuszczać nam światło, lub możemy ją zamknąć i wtedy staje się jednolita.


fot. http://www.graberblinds.com/

http://www.louvolite.com

Rolety rolowane tzw. tradycyjne

 http://www.graberblinds.com/


Rolety pionowe czyli verticale, uszyte z pionowych pasów, którymi można całkowicie zasłonić okno, lub ustawić je tak, by częściowo przepuszczały światło. Firmy które oferują verticale, dysponują olbrzymią gamą próbek i kolorów, możemy zatem wybrać coś odpowiedniego do naszego pomieszczenia.

http://www.graberblinds.com/


Ekrany, zwane też panelami, możemy dowolnie przesuwać po szerokości okna, najczęściej montuje się je na trzech linkach lub szynach, ekrany górę i dół, mają usztywnione, mogą być półprzezroczyste lub nieprzezroczyste. Tak naprawdę możemy je stworzyć z dowolnych tkanin, niektóre sklepy oferują gotowe zestawy wraz z linami napinającymi. Ekrany są ciekawym i nowoczesnym elementem wystroju nowoczesnych mieszkań i biur.


 http://www.inove.pl/Czym zasłaniać okna w sypialni, kiedy przeszkadza nam nadmierne światło, a tkanina z której uszyliśmy zasłony, przepuszcza je i nie ma całkowitej ciemności? Wiele osób, odczuwa dyskomfort, dlatego producenci poszli o krok dalej i stworzyli tkaninę, która całkowicie w 100 % zaciemnia nam pomieszczenie, a nawet dodatkowo wyciszają nam odgłosy z ulicy.
Tkanina ta to blackout, jest gęsta, gruba, dostępna w kilku kolorach, ale doskonale sprawdza się biała. Idealna do sypialni i pokoi dziecięcych, możemy na jej tle powiesić dowolną firankę, zasłonkę. W dzień idealnie zaciemnia pokój dziecinny. Nie jest widoczna z pod kolorowej cienkiej zasłony.

 http://www.inove.pl/


A teraz pokażę Wam jak jest różnica. Przedstawię Wam przykład zastosowania blackout, na okno do sypialni,  za cienką zasłoną szarego koloru, w białe grochy, powieszony jest blackout białego koloru.
Na pierwszym zdjęciu, blackout jest odsłonięty i  światło prześwietla zasłony, natomiast na zdjęciu poniżej blackout jest odsunięty, tylko w małej części, doskonale widać, jak zaciemnia zasłony, i daje zaciemnienie, przy  całkowitym zasłonięciu okno blackoutem, daje nam całkowitą ciemność o godz. 10 rano.


Czekam na Wasze komentarze, jeśli chcecie w następnym poście omówię jakie kolory wybrać do sypialni i na zasłony, lub pomówimy o innych materiałach do zasłaniania okien. Co lepsze, drewno czy bambus, to zależy od Was o czym ma być następny post.

3 komentarze:

  1. Moje okna dniem nie sa zaslaniane a wieczorem stawiam na rolety :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy moich szalonych kotach stawiam na rolety :) Firany muszę ciągle dopinać, bo łapiąc muchy zaczepiają je :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja lubię firany a w pokojach sypialnych na noc zasłaniamy zasłonami:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger