Secesja - co to za styl?

Secesja to styl w sztuce, architekurze, meblarstwie, malarstwie, rzeźbie oraz wszystkich sztukach użytkowych. Styl ten pojawił się pod koniec XIX wieku, i trwał do początku XX wieku w całej Europie.
Charakterystycznymi cechami tego stylu są płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracja sztuką japońską, asymetria, pastelowa kolorystyka oraz witraże i okucia mebli, schodów, klamek itd.
We Francji i krajach anglosaskich nazywana była Art Nouveau, w Niemczech Jugendstil lub Sezessionsstil, we Włoszech Stile floreale lub Stile liberty. Nazwa tego stylu wywodzi się z języka francuskiego i łacińskiego, oznacza "odejście" czyli odejście od tego co było przed secesją. W Polsce również secesja ogarnęła architekturę oraz wnętrzarstwo, do dziś w Łodzi czy Krakowie zachowały się budynki w tym stylu, spotkać możemy klatki schodowe, okna, przepiękne witraże oraz meble i sztukę użytkową.
Kiedyś meble wytwarzane były przez stolarzy artystów, ręcznie ozdabiane, rzeźbione, nie było masowej produkcji mebli z płyty. Każdy mebel zatem, był dziełem sztuki, osobliwym i wypracowanym.
Nie raz spotkaliście się z secesją, choć może o tym nie wiedzieliście, czy ktoś nie zna malarstwa Gustava Klimta, lub Alfonsa Muchy? albo witraży Stanisława Wyspiańskiego, którymi ozdobione są kościoły i inne budynki Krakowa?
Zapraszam Was, na krótką pigułkę z tej pięknej sztuki, jaką jest secesja, temat bardzo obszerny i nie da się w jednym poście przedstawić całego stylu, powiem Wam tylko, że są muzea secesji i warto do nich zajrzeć.

Drzwi drewniane do salonu w stylu secesyjnym


Wnętrze sklepu, okno oraz zdobienia ścian i charakterystyczne falujące linie ścian

 fot.artnouveau

Klatka schodowa, z charakterystycznymi falistymi liniami podpór, stropu, balustrady i mozaiki.


Budynek Gaudiego w Barcelonie, przykład sztuki architektury secesyjnej
fot. deccoria.pl

Motywy roślinne i zwierzęce, miękkie faliste linie i zdobnictwo, piękne cechy tego stylu.

fot.krakownaszemiasto
Przepiękny witraż Stanislawa Wyspiańskiego


Witraże zdobiące wejścia do klatek schodowych, nad drzwiami głównymi do kamienic.


Alfons Mucha


Gustav Klimt


Dziękuje za komentarze pod innymi postami, czekam na dzisiejsze, ciekawa jestem, jak podoba Wam się secesja i o czym jeszcze chcielibyście u mnie przeczytać. Pozdrawiam
7 komentarzy:

 1. Piękny post. Uwielbiam secesję. Pozdrawiam Danka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Danusiu, dziękuję bardzo, ja również lubię ten styl. Kiedyś było widać kunszt i artyzm w tworzeniu.

   Usuń
 2. Nie jest to moj ulubiony styl, ale trzeba przyznac ze robi wrazenie, zwlaszcza we wnetrzach :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wygląda, ale najlepiej wygląda w muzeach. U siebie wolę prostotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tego typu wystroje, ale na co dzień w użytku wolę nowoczesny styl. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie myślała Pani kiedyś aby spróbować połączyć ten styl z takim silnie nowoczesnym w kolorach bieli i szarości? Myślę, że wyszło by to wspaniale. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger