Modna cegła



Cegła to najstarszy materiał budowlany, znany już w starożytności, choć przez wieki przeszła przemianę, nieco zmieniła wielkość i kształt to obecnie ma swoje pięć minut we wnętrzach mieszkalnych.
Ściany wykonane z cegieł, nie pokryte są tynkiem, są ozdobą biur, sypialni, jadalni, salonów, sklepów, kawiarani itd.

Jeśli mamy możliwości zakupić stare cegły, możemy je wykorzystać, poprzez pocięcie cegieł szlifierką na 1 cm plastry, wtedy z jednej cegły możemy ułożyć większy kawałek muru, nie musimy być nawet wprawieni w układaniu cegieł, jak wyjdzie krzywo i nieperfekcyjnie, efekt będzie jeszcze lepszy, a my zyskamy nową fajną ścianę, lub jej fragment, wnękę.
Możemy rówież tapety z nadrukiem cegieł, tapety 3D, okleiny. Niektóre do złudzenia przypominają naturalny mur.


Przedstawiam Wam tapety, które wyglądają jak naturalne stare cegły, oraz przykłady aranżacji wnętrz z ich użyciem, zdjęcia pochodzą ze strony Aftapety.pl






Istnieje również dużo tańszy sposób na wykonanie imitacji ścian z cegły.
Kiedyś, kiedy nie było możliwości dekoratorskich takich jak dziś, wymyślało się w jaki sposób zmienić wystrój własnego wnętrza. Miałam kiedyś przedpokój w cegły, a jak to zrobiłam?
1. najpierw pomalowałam tło ściany na biało
kiedy była już sucha, 
2. przystąpiłam do nakładania wzoru cegieł w innym kolorze farby, na zmianę, tak jak na prawdziwym murze
3. jak to zrobiłam i co było mi do tego potrzebne?
prostokątna gąbka, im ma większe dziurki, tym fajniej wychodzi, kuweta malarska, oraz farba (im gęstsza tym lepsza, można również farbę zagęścić talkiem) oczywiście farba w innym kolorze niż tło.
Na kuwetę nalałam farbę, maczałam gąbkę i przykładałam do ściany, zostawiając 1 cm odstępy między cegiełkami, pokaże Wam jak to robiłam, na kartce papieru, nie dysponuje dziś ścianą, na której mogłabym to zrobić.






a teraz kilka przykładów wnętrz ze ścianami z cegieł, zdjęcia pochodzą z portalu www.pixabay.com







Na koniec króciutka historia powstania cegły, oraz jej rodzaje. 
Cegły powstały  w starożytnym wschodzie ok. V w p.n.e początkowo wyłącznie wypalane  były na słońcu, wytwarzane z gliny i piasku.
Obecnie cegły zbudowane są z gliny, wapnia, piasku i cementu, w różnych proporcjach, w zależności od jej przeznaczenia i miejsca wyrobu. Kiedyś na cegłach stosowane  były sygnatury, stemple.
Rozróżniamy cegły:
- pełną
- dziurawkę z otworami w środku, aby powietrze było izolatorem
- klinkierowa do licowania ścian, powleczona szkliwem ceramicznym, odporna na wilgoć
- szamotowa, ognioodporna, stosowana do wykładania pieców
- ceramiczna tzw. palcówka, formowana ręcznie, z odbitymi palcami skąd jej nazwa, stosowana w      średniowieczu,  wypalana w piecu w  temp. 850-1000 stopni Celsjusza)
- suszona na słońcu, w gorącym klimacie Meksyk, Hiszpania, Rumunia
- silikatowa - wapienna piaskowa, z dużą zawartością piasku kwarcowego 90%, wapna palonego 5% i wody %, całość jest formowana pod ciśnieniem w podwyższonej temperaturze. Jest jasna i mrozoodporna, nie nadaje się na fundamenty, nie jest odporna na zawilgocenie.
Mam nadzieję, że post może być Wam pomocny, przy wykonaniu ściany we własnym wnętrzu. Czekam na komentarze, dziękuję, że mnie odwiedzacie.


9 komentarzy:

  1. Bardzo lubię cegłę:))wewnątrz domu niestety nie mam ale grill z cegły powstał;;000syn w swoim domu ze starej cegły ma komin,filary przy wejściu i tarasie oraz słupki ogrodzeniowe:)))kupił dużo cegły z rozbiórki starej cegielni,ma jeszcze stosik zobaczymy co z nie zrobi:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Reniu, zazdroszczę takich starych cegieł, można je przeszlifować i wykorzystać we wnętrzach, cegły są piękne, pozdrawiam

      Usuń
  2. Bardzo lubię taki motyw na ścianach, podoba mi się to i w lokalach i mieszkaniach. Wnętrze nabiera wtedy niesamowitego charakteru, nastroju, klimatu Mój Blog

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cegła nadaje wnętrzu charakter, można też ją pomalować, warunkiem jest tylko odpowiednia przestrzeń. Pozdrawiam

      Usuń
  3. Ściana z cegły to bez wątpienia najgorętszy trend ostatnich miesięcy. A ja planuje cegłę na kominku :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Przy ostatnim remoncie też pokusiłam się o imitację cegły w kolorze czerwonym i szarą zaprawą. W sumie to forma jak najbardziej tradycyjna. Wygląda całkiem ładnie, ale zastanawiam się, czy przy malowaniu ścian nie zmienić jej koloru na biało. No, ale to do przemyślenia :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten trzeci projekt z cegłami mi się spodobał najbardziej! Długo rozważałam, czy będą pasowały do moich wnętrz, ale ostatecznie chyba będę musiała przekonać męża. Cegła na ścianę biała jest chyba jedyną, jaka mi się podoba. Inne kolory wprowadzają taki surowy styl, którego chciałabym uniknąć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Cegła we wnętrzach jak najbardziej na tak, ale co na zewnątrz? Aktualnie podoba mi się elewacja drewnopodobna, i dostępna jest w super cenie. Bardzo chciałabym ją wypróbować i przekonać się, czy wygląda tak dobrze, jak wszyscy mówią.

    OdpowiedzUsuń
  7. Na cegle świetnie będą wyglądać wszelkiego rodzaju metalowe instalacje, napisy, dekoracje. Ja skorzystałem z wycinania laserowego w Białymstoku.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ArtiDesign , Blogger